
ARVAMUS: Raimond Pihlap – Elva pered maksavad kinni kehvade juhtimisotsuste tagajärgi
Keskvalitsuse maksumuudatused on kõige valusamalt tabanud lastega peresid – mida suurem pere, seda suurem hoop. Soola haavadele raputab Elva valla kohalik võim, mille eksimused on lapsevanemate pere-eelarveid veelgi tühjendanud. Sügiseste valimiste peamiseks küsimuseks peab saama see, kuidas kohalik võim saab lastega perede kulude koormat kergendada. Reformide läbiviimiseks on vaja suurt hüpet juhtimise kvaliteedis.
Reformierakonna juhitud valitsused Toompeal on alates 2023. aastast tegelenud süstemaatiliselt perede kindlustunde vähendamisega. Vähendati peretoetusi, kärbiti laste huvihariduse rahastamist, kehtestatud automaks, tõsteti käibemaksu, kaotati täiendava maksuvaba tulu mahaarvamise võimalus laste ülalpidamise eest ja samuti maksuvaba tulu abikaasale ülekandmise võimalus.
Kõik nimetatud otsused mõjutavaid ülekaalukalt enim lastega perede toimetulekut. Suuremad pered tarbivad teadupärast rohkem ja neid mõjutab käibemaksu tõus kõige enam. Samuti peab kõrgemat maksu maksma suurema auto pealt, mis jälle on eelkõige suurperedes hädatarvilik igapäevane abivahend. Ülejäänud kärped aga puudutavad juba otseselt lapsi ja pereelu.
Elva vallavõimu reformierakondlased on oma Toompea parteikaaslaste valikutest justkui inspiratsiooni ammutanud, et lastega pered on nii rikkad, et neilt võib vähemaks võtta küll! Ära kaotati tasuta koolilõuna ja tõsteti lasteaia kohatasu
Minu arvutused näitavad, et Toompea ja Elva võimuliitude tegevuste tulemusel on keskmine kolmelapseline pere Elva vallas kaotanud igas kuus vähemalt 385 eurot. Tegelik summa on ilmselt veelgi suurem, kui juurde arvestada käibemaksu tõus, laste huviringide toetuste kaotamine ja muude maksumuudatuste kaudne mõju.

Perede rahalist kindlustunnet on sihipäraselt vähendatud ajal, mil Vene sõja tõttu Ukrainas on ärevustunne ja ebakindlus niigi suurenenud. Sel on olnud otsene mõju sündimusele, mis on Elva valla alates 2021. aastast kahanenud kolmandiku võrra. Aastal 2021 sündis Elva vallas 174 last, kuid mullu ja tunamullu kõigest 119.
Kohaliku omavalitsuse võimalused
Sündimuskriisi juurpõhjustega tegelemine ja lahenduste leidmine ei ole ainult keskvalitsuse asi. Sellesse peab kogu ühiskond panustama, sealhulgas kohalikud omavalitsused. Vallajuhtide eksimused ja valearvestused juba kajastuvad sündide statistikas, sest juhtimisvigade mõju ei piirdu ainult vallamajaga. Nende tegelik hind jääb maksumaksjate, aga eriti lastega perede kanda.
Vallavõim võib teha poliitilise otsuse, et perede toimetulek valla prioriteet number üks ja lastega perede huvidega arvestatakse kõige esimeses järjekorras. See puudutab kõiki ülesandeid, millega vallavalitsus tegeleb. Näiteks bussitranspordi planeerimisel tuleb kõigepealt eraldada vahendeid koolibussidele, et õpilased ei peaks poolt lapsepõlve bussi oodates veetma.
Samuti tuleb leida raha, et koolitoit oleks lastele tasuta ja et lasteaia tasu oleks peredele kas olematu või vähemalt minimaalselt väike. Noorperede toetuseks tuleb suunata nii palju vahendeid kui võimalik, eriti Lõuna-Eestis, mida sündimuskriis kõige valusamalt tabab.
Erastamine ja haldusaparaadi kärped
Kust leida raha? Sarnaselt Eesti riigile on kahjuks paisunud ka Elva valla haldusaparaat, mis vajab auditit ja kärpeid. Viimase kümne-viieteist aasta jooksul juurdunud riigikapitalismi mõttelaadi tulemusel on avalik sektor endale kaaperdanud teenuseid, mis õigupoolest peakski kuuluma erasektorile. Paljud teenused on sellised, mille osutamist seadus ette ei näe – need on endale vabatahtlikult võetud lisakohustused, mille täitmine on ebaefektiivne ja kulukas.
Elva vald tegeleb praegu väga paljude asjadega, millega avalik sektor ei peaks üldse tegelema – näiteks koolitoidu valmistamise, suvefestivalide korraldamise või munitsipaalpoe pidamisega. Need tegevused tuleb anda tagasi erasektorile, kus neid kõiki asju tehakse asja palju tõhusamalt ja vald hoiab sadu tuhandeid eurosid maksumaksja raha kokku.
Koolitoidu erastamisega oleks võimalik kokku hoida 400 000 eurot aastas, suvefestivalide korraldamisega 125 000 eurot, turismiarendusega tegeleva abivallavanema koondamisega 65 000 eurot ja turismiarenduse sihtasutusele kuluvat 200 000 eurot tuleks tunduvalt vähendada, et lõpetada ära kahjumliku poe pidamine ja muud avalikule sektorile sobimatud tegevused.
Elva vallas peab riigikapitalismi mõttelaad lõppema, et saaksime senisest paremini rahastada ülesannete täitmist, mis on kohalikule omavalitsusele seaduses ette nähtud. Nende ülesannete hulka kuulub koolide, lasteaedade kultuurimajade ülalpidamine, sotsiaalhoolekanne ja transport. Kõiki neid küsimusi saab lahendada viisil, et esmajärjekorras oleks tagatud lastega perede huvid.
Ainult sel moel on võimalik tagada kodupiirkonna jätkusuutlik tulevik pikaks ajaks – sest kui praegu lapsi ei sünni, siis varsti hakkame rääkima lasteaedade ja koolide sulgemisest. Ja sealt edasi on juba väga raske loota piirkonnale edu, kasvu ja jõukust. Aga suurte reformide tegemiseks on vaja senisest palju kõrgema tasemega juhtimist, julgust ja oskusi näha laiemat pilti!
Raimond Pihlap
Elva Vallavolikogu liige, Isamaa